Endorse Justice Sheryl Gordon McCloud

Rated “Exceptionally Well Qualified” by:

King County Bar Association
Loren Miller Bar Association
Latina/o Bar Association of Washington
Joint Asian Judicial Evaluation Committee
Washington Women Lawyers
Tacoma Pierce County Bar Association
Pierce County Minority Bar Association
Cardozo Society
Veterans Bar Association of Washington
QLaw

Endorsements

Judges

Supreme Court

  • Justice Gerry Alexander (ret)
  • Justice Bobbe Bridge (ret)
  • Justice Steve González
  • Justice Richard Guy (ret)
  • Justice Faith Ireland (ret)
  • Justice Charles Johnson
  • Justice Raquel Montoya-Lewis
  • Justice Susan Owens
  • Justice Richard B. Sanders (ret)
  • Justice Debra Stephens
  • Justice Helen Whitener
  • Justice Mary Yu

Court of Appeals

  • Judge Beth Andrus (ret)
    Div. I
  • Judge Marlin Appelwick (ret)
    Div. I
  • Judge Mary Kay Becker (ret)
    Div. I
  • Judge Ian Birk
    Div. I
  • Judge Bill A. Bowman
    Div. I
  • Judge Meng Li Che
    Div. II
  • Judge Janet Chung
    Div. I
  • Judge Linda Coburn
    Div. I
  • Judge John Cooney
    Div. III
  • Judge Anne Cruser
    Div. II
  • Judge Steve Dwyer
    Div. I
  • Judge Anne Ellington (ret)
    Div. I
  • Judge George Fearing
    Div. III
  • Judge Leonard Feldman
    Div. I
  • Judge Rebecca Glasgow
    Div. II
  • Judge Cecily Hazelrigg
    Div. I
  • Judge Robin Hunt (ret)
    Div. II
  • Judge Jill Johanson
    Div. II
  • Judge Linda Lau (ret)
    Div. I
  • Judge Robert Lawrence-Berry
    Div. III
  • Judge Linda Lee
    Div. II
  • Judge David Mann
    Div. I
  • Judge Brad Maxa
    Div. II
  • Judge Joel Penoyar (ret)
    Div. II
  • Judge Ann Schindler (ret)
    Div. I
  • Judge Laurel Siddoway (ret)
    Div. III
  • Judge Lori K. Smith
    Div. I
  • Judge Michael Spearman (ret)
    Div. I
  • Judge Tracy Staab
    Div. III
  • Judge Lisa Sutton (ret)
    Div. II
  • Judge Michael Trickey (ret)
    Div. I
  • Judge Marywave Van Deren (ret)
    Div. II
  • Judge Bernard Veljacic
    Div. II
  • Commissioner Aurora Bearse
    Div. II
  • Commissioner Karl Triebel
    Div. II

Superior Courts

  • Judge Sharonda Amamilo
    Thurston County
  • Judge Jeffrey Bassett
    Kitsap County
  • Judge Johanna Bender
    King County
  • Judge Monica Benton (ret)
    King County
  • Judge Elizabeth Berns
    King County
  • Judge George Bowden (ret)
    Snohomish County
  • Judge Joe Campagna
    King County
  • Judge Greg Canova (ret)
    King County
  • Judge James Cayce (ret)
    King County
  • Judge Samuel Chung
    King County
  • Judge Frank Cuthbertson (ret)
    Pierce County
  • Judge Marybeth Dingledy
    Snohomish County
  • Judge Karen Donohue
    King County
  • Judge Theresa Doyle (ret)
    King County
  • Judge David Edwards
    Grays Harbor County
  • Judge Anne Egeler
    Thurston County
  • Judge Tari Eitzen
    Spokane County
  • Judge Marshall Ferguson
    King County
  • Judge George Finkle (ret)
    King County
  • Judge Deborah Fleck (ret)
    King County
  • Judge Michael J. Fox (ret)
    King County
    Tulalip Tribal Court Judge
  • Judge Julia Garratt (ret)
    King County
  • Judge G. Gordon Godfrey (ret)
    Grays Harbor County
  • Judge Helen Halpert (ret)
    King County
  • Judge Russell W. Hartman (ret)
    Kitsap County
  • Judge Jaime Hawk
    King County
  • Judge Bruce Heller (ret)
    King County
  • Judge Hollis Hill (ret)
    King County
  • Judge Janet Helson
    King County
  • Judge Bruce Hilyer (ret)
    King County
  • Judge William Houser
    Kitsap County
  • Judge Kevin Hull
    Kitsap County
  • Judge Laura Inveen (ret)
    King County
  • Judge Robert Jourdan
    Chelan County
  • Judge David Keenan
    King County
  • Judge Ron Kessler (ret)
    King County
  • Judge Christopher Lanese
    Thurston County
  • Judge Mark Larrañaga
    King County
  • Judge Kathleen Learned (ret)
    King County
  • Judge Nelson Lee
    King County
  • Judge Barbara Linde
    King County
  • Judge Dean Lum (ret)
    King County
  • Judge Elizabeth Martin (ret)
    Pierce County
  • Judge Harry McCarthy (ret)
    King County
  • Judge LeRoy McCullough
    King County
  • Judge Brian McDonald
    King County
  • Judge John McHale
    King County
  • Judge Maryann Moreno (ret)
    Spokane County
  • Judge Carol Murphy
    Thurston County
  • Judge Patrick Oishi
    King County
  • Judge Edirin Okoloko
    Snohomish County
  • Judge Sally Olsen
    Kitsap County
  • Judge Suzanne Parisien
    King County
  • Judge Nicole Gaines Phelps
    King County
  • Judge Jason Poydras
    King County
  • Judge Judith Ramseyer (ret)
    King County
  • Judge Jean Rietschel (ret)
    King County
  • Judge Andrea Robertson
    King County
  • Judge Averil Rothrock
    King County
  • Judge John Ruhl (ret)
    King County
  • Judge Michael Ryan
    King County
  • Judge Michael Schwartz
    Pierce County
  • Judge Michael Scott
    King County
  • Judge Steve Scott (ret)
    King County
  • Judge Ketu Shah
    King County
  • Judge Jackie Shea-Brown
    Franklin County
  • Judge Mariane Spearman (ret)
    King County
  • Judge Julie Spector (ret)
    King County
  • Judge Aimée Sutton
    King County
  • Judge Tanya Thorp
    King County
  • Judge Sonia Rodriguez True
    Yakima County
  • Judge Haydee Vargas
    King County
  • Judge Bruce Weiss
    Snohomish County
  • Judge Sandra Widlan
    King County
  • Judge Matt Williams (ret)
    King County
  • Judge Coreen Wilson
    King County
  • Judge Mary Sue Wilson
    Thurston County
  • Judge Scott Wolfram
    Walla Walla County
  • Judge Tom Wynne (ret)
    Snohomish County
  • Judge Allyson Zipp
    Thurston County
  • Commissioner Jacqueline Brudvik (ret)
    Snohomish County

District Courts

  • Judge Tam Bui
    Snohomish County
  • Judge Kuljinder Dhillon
    King County
  • Judge Michael Finkle
    King County
  • Judge Laurel Gibson
    King County
  • Judge Anne Harper (ret)
    King County
  • Judge Karama Hawkins
    King County
  • Judge Stephen Holman
    Kitsap County
  • Judge Anthony Howard
    Snohomish County
  • Judge Jeffrey Jahns
    Kitsap County
  • Judge Raul Martinez
    King County
  • Judge David Meyer (ret)
    King County
  • Judge Lisa Paglisotti
    King County
  • Judge Marilyn Paja (ret)
    Kitsap County
  • Judge James Riehl
    Kitsap County
  • Judge Doug Smith (ret)
    King County
  • Judge Matthew York
    King County

Municipal Courts

  • Judge Anita Crawford-Willis
    Seattle
  • Judge James Docter (ret)
    Bremerton
  • Judge Anthony Gipe
    Kent
  • Judge Willie Gregory
    Seattle
  • Judge Karli Jorgensen (ret)
    Kent
  • Judge Whitney Rivera
    Edmonds
  • Judge Damon Shadid
    Seattle
  • Judge Marjorie Tedrick (ret)
    Buckley

Current & Former Elected Officials

  • Jorge Baron
    King County Councilmember
  • Sen. Manka Dhingra (45th LD)
    Washington State Senate
  • Hillary Franz
    Washington State Commissioner of Public Lands
  • Rep. Roger Goodman
    (45th LD)

    Washington State House of Representative
  • Sen. Drew Hansen
    (23rd LD )
    Washington State Senate
  • Bruce Harrell
    Mayor of the City of Seattle
  • Dennis Higgins, Jr.
    Former Kent City Councilmember
    Board Member, King County Sexual Assault Resource Center
  • Darlene Abbott Kordonowy
    Former Mayor, Bainbridge Island
  • Sen. Patty Kuderer (48th LD)
    Washington State Senate
    Candidate for Insurance Commissioner
  • Rob McKenna
    Former Attorney General
  • Mike Pelliciotti
    Washington State Treasurer
  • Chris Endresen Scott
    Former Kitsap County Commissioner
  • Rep. Tarra Simmons
    (23rd LD)
    Washington State House of Representatives

Attorneys

  • Janet Ainsworth
  • Theodore Allison
  • Laura Anglin
  • Alexander Arkfeld
  • Simmie Baer
  • Lorraine Bannai
  • Annie Benson
  • Allen Bentley
  • William Bender
  • Jill Bernstein
  • George Bianchi
  • Chris Black
  • Sharon Blackford
  • David Boerner
  • Bob Boruchowitz
  • Ross Boundy
  • Nick Brown
    Former U.S. Attorney (W.D. WA)
    Former Counsel to the Governor
  • David Burman
  • Dennis Burman
  • Robert Butler
  • Carolyn Cairns
  • Angelo Calfo
  • Peter Camiel
  • June Campbell
  • Twyla Carter
  • Sandra Chan
  • Catherine Chaney
  • Kenneth Chang
  • Erwin Chemerinsky
  • Catherine “Cat” Clark
  • Meredith Conley
  • Rob Crichton
  • Paul Cullen
  • Kevin Curtis
  • Michelle Dellino
  • Sidney DeLong
  • Sean Downs
  • Joshua Dratel
  • Patricia Eakes
  • James Edward Egan
  • Suzanne Elliott
  • Jeffrey Ellis
  • Scott Engelhard
  • Stewart Estes
  • John Eyrich
  • Virginia Faller
  • Louis Daniel Fessler
  • Michael Filipovic
  • Jeffry Finer
  • Kevin Flannery
  • Mark Flora
  • Bernadette Foley
  • Timothy Kent Ford
  • Bart Freedman
  • Neal Friedman
  • Ronald J. Friedman
  • Bob Goldsmith
  • Robert Gombiner
  • Howard Goodfriend
  • Kimberly Gordon
  • Daniel Gottlieb
  • Rebeccah Graham
  • Feris Greenberger
  • Ester Greenfield
  • Peter Greenfield
  • Mark Griffin
  • Rita Griffith
  • Donna Haggarty-Robbins
  • Leslie Hagin
  • Darrell Hallett
  • Elie Halpern
  • Gail Hammer
  • Jordon Harriman
  • Stephen Hayne
  • Thomas Hayward
  • Elizabeth Hendren
  • Carol Hepburn
  • Monte Hester
  • Brooks Holland
  • Paul Holland
  • Ralph Hurvitz
  • Abraham Hutt
  • Michael Iaria
  • Laura Jaeger
  • Bill Jaquette
  • Cynthia Jones
  • Cynthia Delostrinos Johnson
  • Mark Johnson
  • Peggy Sue Juergens
  • Ken Kagan
  • Michael Kahrs
  • Karen Klein
  • David Koch
  • Michael Kolker
  • Blake Kremer
  • Evan Kuluk
  • James Lobsenz
  • Oliana Luke
  • James Macpherson
  • Bob Mahler
  • Peter Mair
  • Bill Marler
  • David Marshall
  • Teresa Mathis
  • Gail Mautner
  • Todd Maybrown
  • Hugh McGavick
  • John McKay
  • Mike McKay
  • Jackie McMurtrie
  • John Mellen
  • Brad Meryhew
  • Greg Miller
  • Harris Miller
  • Robert Mitchell
  • Erin Moody
  • Andrew Morrison
  • Sal Mungia
  • Andres Munoz
  • Amy Muth
  • Deborah Nelson
  • Todd Nichols
  • Lennell Nussbaum
  • Laurel Oates
  • David Perez
  • Sherilyn Peterson
  • George Purdy
  • Carolyn Ramamurti
  • Judith Resnik
  • Jon Rosen
  • Brian Russell
  • William Rutzick
  • Vonda Sargent
  • Frank Schoichet
  • Leah Schulz
  • Andrew Schwarz
  • Eugene Seligman
  • Kristina Selset
  • Bill Shaw
  • Andrew Siegel
  • Lila Silverstein
  • Ron Sim
  • Catherine Smith
  • James A. Smith, Jr.
  • Jonathan Solovy
  • James Sowder
  • Mary Spillane
  • Hugh Spitzer
  • Eric Stahl
  • Travis Stearns
  • Debra Stegura
  • Gail Stone
  • Deborah St. Sing
  • Claire Sullivan
  • Pete Talevich
  • Joyce Thomas
  • David Tift
  • Jeff Tilden
  • Colette Tvedt
  • Kent Underwood
  • Karen Unger
  • Ryan Vancil
  • Victoria Vreeland
  • Ron Ward
  • Tom Weaver
  • Margaret Wetherald
  • Lindsey Whyte
  • Elaine Winters
  • Mark Witlow
  • George Yeannakis

Community Leaders & Campaign Supporters

Titles listed are for identification purposes only

  • Mark Biggs
  • James Bodovitz
  • Sharon Boundy
  • Laura Culbertson
  • Karl deJong
    Executive Director
    NW WA Central Labor Council
  • Meg Dentsh
  • Jamie Douglass
    Vice Chair
    42nd District Democrats
  • Barbara Ford
  • Kay Foster
  • Richard Gelber
  • Shari Gelber
  • Bonnie Glenn
    Wash. State Dept. of Soc.
    & Health Services
    Special Asst. for Juvenile Justice Policy
  • Elliot Gordon
  • Gerald Hankerson
    Past President
    Tri-State NAACP
  • Sara Hayward
  • Chris Hoke
    Executive Director
    Underground Ministries
  • Jeffrey Holden
  • Martin Katz
  • Noreen Light
  • Blanca Martinez
  • Julie Matthews
  • Steve Matthews
  • Teresa Mathis
  • Margaret Munro
  • Howard Nusbaum
  • Lucy Ostrander
  • Rick Pitts
    College & Career Specialist
    Renton School District
  • Sharon Rutzick
  • Alejandro Sanchez
    Re-Entry Navigator
    Underground Ministries
  • Regina Spoor
  • Marilyn Stephens
  • Eldon Vail
  • Craig Woodard
  • Edward Zimney, M.D.

Organizations

Washington State Labor Council

Washington State Council of Firefighters

International Association of Machinists
and Aerospace Workers (IAM 751)

Washington Federation of State Employees/AFSCME

Thurston, Lewis, and Mason County Central Labor Council

Spokane Regional Labor Council

Washington Education Association PAC

Ironworkers Local 86

National Women’s Political Caucus of Washington

Win With Women PAC

Northwest Tribal Court Judges Association

Jamestown S’Klallam Tribe

Tulalip Tribes

Washington Conservation Action

Retired Public Employees Council of Washington

King County Democrats

Pierce County Democrats

Skagit County Democrats

Kitsap County Democrats

Kitsap County Democratic Women

Snohomish County Democrats

Whatcom County Democrats

Island County Democrats
(Preferred)

1st District Democrats
5th District Democrats
10th District Democrats
12th District Democrats
21st District Democrats
26th District Democrats
27th District Democrats
31st District Democrats
32nd District Democrats
33rd District Democrats
34th District Democrats
41st District Democrats
42nd District Democrats
44th District Democrats
46th District Democrats
48th District Democrats

Snohomish County Indivisible